بزرگترین برنده و بازنده نفت ۴۰ دلاری

۱۸ دی ۹۳

به هر حال با افزایش عرضه بیشتر از سوی روسیه و نیز عدم کاهش تولید از سوی اوپک همچنین نبود علایم رشد در اقتصادهای اصلی اروپا و آسیا نشانه‌هایی از افزایش قیمت نفت فعلا وجودندارد.

آکسفورداکونومیک با بررسی تاثیر قیمت پایین نفت بر اقتصاد ۴۵ کشور بزرگترین برنده و بازنده نفت را با احتمال سقوط نفت به ۴۰ دلار اعلام کرد.

به گزارش فارس، ای‌بی سی نیوز، طی گزارشی با طرح این موضوع که کدام کشور با افت قیمت نفت به بشکه‌ای ۴۰ بیشترین سود را خواهد کرد اضافه کرده است بر اساس گزارش اکسفورد اکونومیک کشور فیلیپین بیشترین سود را از افت قیمت نفت خواهد کرد.

*کدام کشور از نفت با قیمت پایین بیشترین سود را می‌برد؟

آکسفورداکونومیک در گزارش “اویل ایپدیا” منتشر کرده است، با سقوط قیمت نفت به بشکه‌ای ۴۰ دلار اقتصاد فیلیپین به طور متوسط ۷.۶ درصد طی  دو سال آینده رشد خواهد کرد.

اکسفورد اکونومیک اعلام کرده است: هر چقدر قیمت نفت پایین برود سود کشور فیلیپین که سریعترین اقتصاد در حال رشد است بیشتر خواهد شد

این گزارش تاثیر کاهش قیمت نفت روی ۴۵ کشور با اقتصاد بزرگ جهان بررسی شده است.در این گزارش به وضوح اشاره نشده است که چرا افت قیمت نفت باعث رشد اقتصاد فیلیپین خواهد شد.

*کاهش قیمت نفت به کام کشورهای با اقتصاد بزرگ

در گزارش آکسفوردتصریح شده است که کاهش قیمت نفت هزینه زندگی کشورهای با اقتصاد بزرگ را کمتر کرده و باعث ایجاد اشتغال می‌شود و نیز نرخ تورم را در این کشورها کاهش میدهد، این مسئله هزینه خانوارها را پوشش داده و بدین طریق تقاضا افزایش و باعث رونق اقتصاد می‌شود در دیگر سو بانک‌های مرکزی این کشورها به عنوان نمونه شرایط مالی را تسهیل می‌کنند.  اقتصاد فیلیپین در چهار ماهه سوم سال میلادی ۲۰۱۴ حدود ۵.۳ درصد رشد کرد که بخش زیادی متاثر از افت هزینه‌ها به ویژه در بخش کشاورزی بود و این کمترین رشد هزینه از سال ۲۰۱۱ تاکنون محسوب می‌شد.

*قیمت نفت در سال جاری و سال ۲۰۱۹

مطالعات آکسفورد اکونومیک که در ماه دسامبر منتشرشد حاکی از پیش‌بینی افت قیمت نفت به بشکه‌ای ۲۰ دلار بود و پیش‌بینی قیمت ۶۴ دلار برای سال ۲۰۱۵ و ۹۶ دلار برای سال ۲۰۱۹ را کرد.

در سناریوی اکونومیک اکسفورد، تولید ناخالص داخلی دنیا یک دهم درصد در سال ۲۰۱۵ افزایش می‌یابد که این رقم ۴ دهم درصد بالاتر از خط مبنا در سال ۲۰۱۷ است.

این گزارش تاکید کرده است در صورتی که قیمت نفت افزایش یابد باعث باز توزیع ثروت بین مصرف کنندگان و تولید کنندگان خواهد شد و باافزایش دوباره هزینه‌ها بخشی از این درآمد دوباره به سمت تولید کنندگان نفت سرازیر خواهد شد

در بین کشورهای با اقتصاد پیشرفته هونگ کونگ باید برنده کاهش قیمت نفت باید باشد که تولید ناخالص داخلی این کشور ۶ دهم درصد بالاتر خواهد رفت.

*روسیه بزرگترین بازنده کاهش قیمت نفت

ضمن اینکه در گزارش آکسفورد اکونومیک تاکید شده است که روسیه بزرگترین بازنده در صورت سقوط نفت به قیمت بشکه‌ای ۴۰ دلار خوا هد بود. در این صورت رشد اقتصادی روسیه به منفی ۲.۵ درصد طی دوسال اخیر خواهد رسید که در این صورت حتی مسائل دیگر اقتصاد روسیه را نیز پوشش نخواهد داد.

به هر حال با افزایش عرضه بیشتر از سوی روسیه و نیز عدم کاهش تولید از سوی اوپک همچنین نبود علایم رشد در اقتصادهای اصلی اروپا و آسیا نشانه‌هایی از افزایش قیمت نفت فعلا وجودندارد.

طی روزهای گذشته میزان ذخایر نفت آمریکا به طرز شگفت آوری پایین آمد و به ۳.۱ میلیون بشکه رسید از سوی دیگر رشد اقتصادی آمریکا در ۴ ماهه پایانی سال ۲۰۱۴ بسیار خوب پیش بینی شده است اما با این حال تحلیلگران پیش بینی از قیمت نفت در آینده را دشوار می‌دانند.

*پیش‌بینی قیمت نفت در روزهای آینده

با این حال یک تحلیل‌گر فیلیپینی به نام دانیل آنگ نوشت: آمارها نشان می‌دهد که بعید است قیمت نفت وست تگزاس اینترمیدیت آمریکا به بیش از ۵۰ دلار و نفت برنت به بیش از ۵۳ دلار برسد.

منبع: فارس
به اشتراک بگذاریدTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Facebook

0 نظر

نظر بدهید

تبلیغات

نیازمندی ها

جدیدترین اخبار