تلف شدن تعدادی از دام ها بر اثر بیماری تب برفکی در کلاردشت

تلف شدن تعدادی از دام ها بر اثر بیماری تب برفکی در کلاردشت
۱۵ بهمن ۹۴

بیماری تب برفکی که از ماه ها پیش در برخی از دامداری های منطقه کلاردشت در غرب مازندران شیوع پیدا کرده بود این روزها پس از تلف شدن تعدادی از دام های سبک این شهرستان ییلاقی و کوهستانی باعث بروز نگرانی در میان دامداران منطقه شده است.

مرزنیوز به نقل از ایرنا ، آخرین گزارش های دریافتی از دامداران این منطقه از یک هفته پیش تاکنون حدود ۲۰۰ راس بره براثر این بیماری تلف شده است و این تلفات نیز به گفته دامداران همچنان ادامه دارد.
این منطقه به علت برخورداری از شرایط آب و هوایی مناسب، مرتع و جنگل و زمین های کشاورزی و باغی شرایط خوبی برای تولید و پرورش دام دارد و بیشتر اهالی این منطقه به حرفه پرورش دام اشتغال دارند.
تب برفکی بیماری فوق العاده عفونی و واگیر دار دامی به خصوص نشخوارکنندگان شامل گاو، گوساله، گوسفند و بز است که به دلیل وجود اشکال مختلف ویروسی به شیوه های متفاوتی بروز می کند و گاهی اوقات دیده شده در صورت انجام ندادن اقدام های پیشگیرانه ممکن است جمعیت دامی استانی و حتی کشور را هم مورد تهدید قرار دهد و یکی از خسارت بارترین بیماری های دامی در دنیا نیز محسوب می شود.
بنا به گفته کارشناسان، واکسیناسیون دام ها در برابر بیماری تب برفکی و سایر بیماری های دامی مختص به زمان خاصی نبوده و به صورت مداوم در طول سال در تمام واحدها صنعتی و سنتی انجام می شود و از دی ماه با افزایش کانون های این بیماری مسئولان ذیربط به ویژه دامپزشکی منطقه باید دراین حوزه در بعد پیشگیری تلاش مضاعفی داشته باشند.
بر اساس اظهار نظر کارشناسان، اکنون به دلیل کمبود و نبود واکسن موثر از یک طرف و همزمانی شیوع این بیماری با فصل زایش دام ها به ویژه گوسفند و بز شرایط کنترل بیماری سخت شده و احتمال افزایش تلفات سنگین بره و بزغاله در کانون های این بیماری دور از انتظار نیست.
این بیماری واگیردار است و با علایم بالینی تب شدید به مدت ۲ تا سه روز آغاز می شود و در پی آن تاول هایی در داخل دهان و روی پای دام ظاهر می شود که ممکن است پاره شده و موجب لنگش دام شود.
یکی از دامداران روستای طائب کلای کلاردشت گفت: بیش از ۱۶۰ راس بره بر اثر ابتلا به این بیماری در دامداری ام تلف شده است.
سیدجلال خامسی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اکنون برای دامداری که با داشتن ۱۵۰ راس گاو و ۲۵۰ راس گوسفند سال ها در این حوزه فعالیت دارد و زمینه اشتغال پنج نفر را نیز فراهم کرده است جبران چنین خسارتی به آسانی ممکن نیست.
وی اظهار کرد: سالها است که دام های منطقه از جمله گاو و گوساله درگیر چنین بیماری هستند منتهی از یک دهه پیش تاکنون سابقه نداشته است که گوسفندان منطقه به تب برفکی مبتلا شوند.
خامسی تصریح کرد: هم اکنون دامداران منطقه به علت کم توجهی، ضعف نظارت و خدمات نامطلوب مسئولان دامپزشکی ناگزیرند برای پیشگیری از عوامل تهدید کننده سلامت دام هایشان از تجربه های خود بهره بگیرند.
این دامدار گفت: هرچند از حدود یک ماه پیش برای مصون ماندن گوسفندان در برابر بیماری تب برفکی اقدام به خوراندن دارو به این دام ها شد منتهی به نظر می رسد که این داروها از کیفیت لازم برخوردار نبوده است. خامسی افزود: دامداران زیان دیده برای پیشگیری از ادامه تلفات این دام ها ناگزیر شدند دام های مرده را با هدف اینکه شاید از طریق فرماندار یا بخشدار اقدامی برای نجات آنان انجام دهند به این نهادها بردند که متاسفانه نتیجه ای نداشت و حتی لاشه این دام ها را به مرکز استان نیز حمل کردند.
وی با انتقاد از خدمات نامطلوب مسئولان به ویژه شبکه دامپزشکی در این منطقه افزود: تاکنون سابقه نداشته کارشناسان برای معاینه دام ها به این منطقه مراجعه کنند مگر آنکه بنا به درخواست دامداران کارشناسان دامپزشکی برای معاینه دام ها به دامداری های منطقه مراجعه حضوری داشته باشند.
دیگر دامدار روستای پیشمبور کلاردشت نیز مدعی شد که براثر شیوع این بیماری حدود ۳۰ راس از دام هایش در این منطقه مرده است.
جهانسوز صدیق در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به هزینه های سرسام آور تولید و پرورش دام در این منطقه افزود: از ماه ها پیش حدود ۱۵۰ میلیون ریال برای تهیه خوراک دام صرف کردم به امید آنکه روزی با فروختن تعدادی از بره ها بخشی از این هزینه ها را جبران کنم ولی متاسفانه براثر این بیماری بیشتردام ها تلف شدند.
وی اظهار کرد: با اینکه بارها مسئولان گفته اند که باید از بخش های مختلف حوزه کشاورزی و دامداری حمایت شود اما متاسفانه در عمل دیده می شود که دامداران این منطقه از حداقل خدمات بی بهره اند و چنین وضعیتی دیگر انگیزه ای برای ادامه فعالیت این قشر زحمتکش جامعه باقی نمی ماند.
این دامدار با ابراز نگرانی از وضعیت موجود از مسئولان نهادهای ذیربط به ویژه دامپزشکی استان مازندران خواست برای پیشگیری از این بیماری واگیردار در این منطقه تدابیری بیندیشند.
بخشدار کلاردشت نیز ضمن تایید شیوع چنین بیماری در برخی از روستاهای این منطقه گفت: اکنون این موضوع از سوی متولیان امر به ویژه دامپزشکی منطقه در حال پیگیری است.
علیرضا ذکائیان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: گفته می شود برخی از دامداران منطقه برای پیشگیری از ادامه تلفات دامی و جبران خسارت ها دام های مرده را حتی تا ساری نیز برای اطلاع مسئولان دامپزشکی مازندران برده اند.
وی اظهار کرد: هرچند کارشناسان دامپزشکی مازندران و منطقه در هفته پیش پس از وقوع چنین اتفاق هایی به این شهرستان آمدند و برای تشخیص نوع بیماری آزمایشاتی روی دام های مرده و زنده این منطقه کردند اما ضروری است این موضوع به طور جدی تری پی گیری شود تا دامداران بیش از آن متحمل خسارت و ضرور و زیان نشوند.
علی رضوی زاده مدیر شبکه دامپزشکی چالوس نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از هرگونه اظهار نظر راجع به این موضوع خودداری کرد و گفت که اجازه گفت و گو با خبرنگاران ندارم و برای دریافت هرگونه اطلاعات خبری با استان هماهنگی شود.
دامپزشکی کلاردشت زیر نظر شهرستان شبکه دامپزشکی چالوس اداره می شود.
به اعتقاد کارشناسان، رعایت موارد بهداشتی، قرنطینه ای و جلوگیری از تردد دام در بین دامداری ها و خرید نکردن دام از مکان های نامعتبر در مرحله نخست کنترل بیماری تب برفکی قراردارد و واکسیناسیون در مراحل بعدی کنترل و جلوگیری از شیوع این بیماری در بین دام ها از دیگر مسائلی است که باید مورد توجه جدی قرارگیرد.
این کارشناسان معتقدند دامنه آلوده زایی این بیماری بسیار بالاست و قطرات آیروسل دفع شده از حیوان آلوده، تماس با تجهیزات دامداری، غذا، وسایل نقلیه، البسه آلوده و حیوانات شکارچی اهلی و وحشی به سرعت گسترش بیماری را در پی دارد و به علت خسارت های سنگین و تلفات بالا، تب برفکی به عنوان طاعون برای صنعت دامداری محسوب می شود.
کنترل بیماری منوط به واکسیناسیون به موقع، مراقبت شدید نقل و انتقال حیوانات، قرنطینه کردن دام های مبتلا، اعمال محدودیت در خرید و فروش حیوانات و گاهی معدوم کردن دام ها است.
در شهرستان کلاردشت ۴۳۰ واحد دامی صنعتی و سنتی وجود دارد که این واحدها ۷۵ هزار راس دام سنگین شامل گاو و گوساله و ۱۵۰ هزار راس دام سبک شامل گوسفند و بز پرورش می دهند. شهرستان کلاردشت با جمعیتی دست کم ۲۰ هزار نفر جمعیت ثابت و ۵۰ هزار نفرجمعیت متغیرو نیز۱۹روستا درغرب مازندران واقع است.

http://marznews.ir/?p=108338

به اشتراک بگذاریدTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Facebook

0 نظر

نظر بدهید

تبلیغات

نیازمندی ها

جدیدترین اخبار