توطئه سعودی‌ها علیه ایران ۲۴ ساعت هم دوام نیاورد

توطئه سعودی‌ها علیه ایران ۲۴ ساعت هم دوام نیاورد
۱۵ دی ۹۴

بهانه جویی عربستان سعودی در موضوع رابطه با ایران و اقدام این کشور در قطع روابط دیپلماتیک، از دید بسیاری از ناظران و تحلیلگران به عنوان تلاشی جهت اعمال فشار بر ایران و القای انروای کشورمان در عرصه بین المللی در نظر گرفته شده است؛ اما آیا سعودی ها در این تلاش خود توانسته اند و یا خواهند توانست موفقیتی حاصل کنند؟

مرزنیوز به نقل از تابناک، بهانه جویی عربستان سعودی در موضوع رابطه با ایران و اقدام این کشور در قطع روابط دیپلماتیک، از دید بسیاری از ناظران و تحلیلگران به عنوان تلاشی جهت اعمال فشار بر ایران و القای انروای کشورمان در عرصه بین المللی در نظر گرفته شده است؛ اما آیا سعودی ها در این تلاش خود توانسته اند و یا خواهند توانست موفقیتی حاصل کنند؟

 اقدام یکشنبه شب عربستان سعودی در اعلام قطع کامل روابط دیپلماتیک با ایران به دلیل وقایع رخ داده در سفارت و کنسولگری این کشور در تهران و مشهد، با همراهی برخی دولت های نزدیک و وابسته به این کشور در سطح منطقه همراه شد، به گونه ای که بحرین و سودان نیز روابط دیپلماتیک خود را با جمهوری اسلامی ایران قطع کرده و امارات متحده عربی، روابط دیپلماتیکش را به سطح کاردار تنزل داد.

این وقایع از همان نخستین ساعات اعلام قطع روابط ریاض با تهران، قابل پیش بینی بود و تحلیلگران اشاره می کردند، در پی وقایع رخ داده پس از اعدام شیخ نمر و اعتراضات صورت گرفته در ایران، سعودی ها بی تردید به لابی گری با دولت های همسو با خود خواهند پرداخت تا ضمن ترغیب آنها به قطع روابط دیپلماتیک با تهران، چنین القا کنند که ایران در سطح منطقه و همچنین در عرصه بین المللی منزوی شده است.

با وجود این، بررسی مجموع وقایعی که طی دو روز گذشته در موضوع روابط ایران و عربستان رخ داده، بیانگر شکست آشکار سعودی ها در این سناریوست.

در این راستا، اشاره به چند نکته ضروری است: نخست اینکه با وجود تلاش های همه جانبه عربستان برای همراه کردن دیگر دولت های عربی و اسلامی با خود، این همسویی تنها به دولت های کوچک تر و کم اهمیت تر این مجموعه محدود شد. در این راستا، در شرایطی که به نظر می رسد چشم امید سعودی ها بیشتر به کشورهایی همچون مصر بود، قاهره اقدام به قطع روابط دیپلماتیک با ایران نکرد و قطر و اردن نیز در همین زمره قرار گرفتند. امارات نیز به عنوان یکی دیگر از کشورهای مهم این مجموعه، برای به دست آوردن دل سعودی ها سطح روابط خود را کاهش داد، اما با آگاهی از هزینه های سنگین قطع روابط با ایران، از این کار خودداری کرد.

دوم آنکه در میانه همه تلاش های عربستان برای منزوی جلوه دادن ایران، روز گذشته هیأتی عالی رتبه از دانمارک به ریاست وزیر خارجه این کشور به تهران سفر و با شماری مقامات ارشد جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد؛ سفری که جدیدترین نمونه از ترافیک دیپلماتیک ایران پس از حصول توافق هسته ای محسوب می شود و در آن، توافقات مهمی برای همکاری های دوجانبه حاصل شد.

جالب اینجاست که اتفاقاً در این میان، این عربستان بود که عملاً منزوی شدن از سوی کشورهای غربی را تجربه کرد، زیرا دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس، در اعتراض به اعدام های دسته جمعی در عربستان، سفر از پیش برنامه ریزی شده خود را به این کشور لغو کرد.

نکته سوم اینکه تلاش سعودی ها برای تحت فشار قرار دادن ایران، نه تنها در عرصه بین المللی و بحث روابط با غرب تأثیرگذار نبوده، بلکه در سطح منطقه نیز توانسته تحولی جدی به همراه داشته باشد، زیرا امروز عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت افغانستان در رأس هیأتی بلندپایه وارد تهران شد تا به دیدار و گفت و گو با مقامات ایرانی بپردازد. به این ترتیب، به نظر می رسد سعودی ها حتی برای ۲۴ ساعت هم نتوانسته اند جو منطقه ای و بین المللی را به نفع خود و علیه ایران جهت دهی کنند.

http://marznews.ir/?p=98227

به اشتراک بگذاریدTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Facebook
نوشته های مرتبط
آل سعود به دست وهابیت خودساخته سرنگون خواهد شد چرا نیروهای پیاده نظام آل سعود خارجی هستند ؟! آل سعود شمار دیگری از مردم یمن را به خاک و خون کشید رویای آل سعود درباره ایران و نقش کومور، سومالی و جیبوتی! شعار ‘مرگ بر آل سعود’ بار دیگر در سراسر پاکستان طنین انداز شد اعدام النمر پرده جدیدی از ناکامی‌های عربستان؛ شباهت آل سعود و داعش واشنگتن کورکورانه از عربستان حمایت کرده است/ آل سعود مرگ و نابودی صادر می‌کند نماینده سنی عراق: اهل تسنن از رفتارهای فرقه گرایانه آل سعود تبری می جویند شخصیت مذهبی پاکستان: عذاب الهی گریبانگیر آل سعود خواهد شد «آل سعود» زیر پای انقلابیون بحرینی +تصاویر مسکو: ایران شکایت خود از روسیه درباره اس‌۳۰۰ را پس گرفته است عربستان از پاکستان برای مقابله با ایران موشک می‌خواهد/ پاکستان ، ایران را دشمن نمی‌داند حضور فعال ایران در نمایشگاه کتاب آنکارا الهام علی اف: باکو نگران بحران در روابط ایران و عربستان است یک مسئول افغان: افغانستان با ایران در زمینه خرید اینترنت به تفاهم رسیده است افغانستان خواستار گفت و گوی ایران و عربستان شد تحلیل یک روزنامه افغانستان از سفر عبدالله به ایران حتی کسانی که نظام را قبول ندارند برای حفظ و اعتبار کشور در انتخابات شرکت کنند تنش بین عربستان و ایران برای بالا کشیدن بزرگترین شرکت دنیا ایجاد شد؟ رویای آل سعود درباره ایران و نقش کومور، سومالی و جیبوتی! توطئه بزرگ آمریکا علیه بسیج مردمی عراق/بغداد جلوی کمک‌های واشنگتن به داعش را بگیرد بازداشت معلم معترض به وزیر کشور سعودی+فیلم حمله به خودروی رئیس دادگاه عالی عربستان سکوت خبری حاکم بر سفرهای پی در پی مقامات سعودی به پاکستان تارنمای روسی: مقام های سعودی از احتمال فروپاشی عربستان هراس دارند نخست وزیر اسبق لبنان:اقدام سعودی به نفع اسرائیل وتروریسم است ۲۰ جنایت هولناک سعودی در یمن کشتار مردم مظلوم یمن به یاد دو فرمانده مزدور سعودی و اماراتی + عکس ماجرای بی خبری لبنان ازعضویت درائتلاف سعودی! کشف انبار سلاح مزدوران سعودی در “حدیده” + عکس آیا سعودی‌ها به‌دنبال نابودی منصور هادی هستند؟ واکنش نوبخت به حمله‌ به سفارت عربستان کردمیهن:‌ حمله به سفارت عربستان لازم بود/ اگر کسی چیزی از سفارت برداشته ببرد پس بدهد (+صوت) تجمع اعتراض آمیز صدها نفر مقابل سفارت عربستان سعودی در استرالیا العربیه: سفارت عربستان در تهران تخلیه شد آنچه در تجمع اعتراضی مردم در مقابل سفارت عربستان گذشت(عکس و ویدیو) دعوت از مردم برای تجمع مقابل سفارت عربستان مردم از مراجعه به نمایندگی سفارت عراق خودداری کنند چراییِ تلاش آمریکایی ها برای ارتباط با سفارت ایران در عراق امارات در صدد بازگشایی سفارت خود در دمشق است انصارالله سفارت عربستان را اشغال کرد مشارکت مصر در رزمایش مشترکِ عربستان عقب‌نشینی سفیر عربستان از دخالت در امور عراق بیمارستان‌های دولتی عربستان خصوصی می‌شود شهری که سعودی‌ها برای مسابقه با ایران پیشنهاد کردند حکم گردن زدن نوجوان سعودی تایید شد جزییات پشتیبانی عربستان از تروریست ها در سوریه حمله موشکی ارتش یمن به پادگان مزدوران سعودی زنان اوگاندایی هم از کار در عربستان ناراضی‌اند رای AFC درباره اختلاف ایران و عربستان پارلمان‌اروپا: ‌جلوی عربستان ‌و بحرین‌ را بگیرید

0 نظر

نظر بدهید

تبلیغات

نیازمندی ها

جدیدترین اخبار