داووداوغلو: ایران همسایه ترکیه است، رقیب نیست

داووداوغلو: ایران همسایه ترکیه است، رقیب نیست
۶ بهمن ۹۴

احمد داووداوغلو، نخست وزیر ترکیه در گفت و گو با شبکه بین المللی سی.ان.ان. گفت: ایران همسایه ماست و رقیب ترکیه نیست.

مرزنیوز به نقل از ایرنا،احمد داووداوغلو، نخست وزیر ترکیه در گفت و گو با شبکه بین المللی سی.ان.ان. گفت: ایران همسایه ماست و رقیب ترکیه نیست. او تفاوت در دیدگاههای دو کشور در خصوص بحران سوریه را معمولی ارزیابی کرد.

داوداوغلو ،در خصوص حل بحران سوریه و مشارکت کردهای سوریه در میز مذاکرات حل مساله گفت: ترکیه مخالفتی با حضور کردهای سوریه ندارد ولی با حضور حزب اتحاد دمکراتیک PYD در میز مذاکرات مخالف است. او مدعی شد این یک سازمان تروریستی وابسته به پ.ک.ک است که هم از سوی آمریکا و هم اتحادیه اروپا یک سازمان تروریستی شناخته می شود.

داووداوغلو در پاسخ به اینکه بالاخره آمریکا در منطقه همسو با PYD حرکت می کند و آیا زمان آن نرسیده که ترکیه واقعیت ها را بپذیرد، گفت: کسانی که آنها را مشروع و شریک خود می بینند، واقعیت های منطقه را نمی دانند. هیچکس نمی تواند ترکیه را در خصوص اینکه پ.ی.د خواهان صلح است، قانع کند.

داووداوغلو در پاسخ به این گفته امانپور که ایران با موفقیت بزرگی به توافق هسته ای با غرب رسید و خصوص رفع تحریم ها علیه ایران نیز گفت: من از حصول توافق در مساله هسته ای ایران بسیار خرسند هستم. حل این مساله نه تنها برای این برای اقتصاد جهانی نیز تحول خوبی است.

او در پاسخ به اینکه آیا ترکیه در منطقه ایران را رقیب خود می بیند؟ گفت: ما ایران را رقیب نمی بینیم. ما همسایه هستیم. در طول تاریخ روابط خوب و بدی داشتیم. ولی در ۲۰ سال اخیر روابط ما بر حسن همجواری استوار شده است. اختلاف نظر ها در مورد برخی مسائل در عراق و سوریه معمولی است.

داووداوغلو در مورد همکاری روسیه با سوریه گفت: روسیه مدت طولانی به مداخله خارجی در امور سوریه مخالفت می ورزید. ولی اکنون خود به طور خیلی منفی در سوریه مداخله دارد. در واقع سوریه را اشغال می کند.

او در پاسخ به اینکه داعش و یا پ.ک.ک کدام بیشتر برای ترکیه خطرناک است، گفت: بدی ها و پلیدی های این دو را نه می توان مقایسه کرد. هر دو برای ترکیه خطرناک و هر دو از نظر ایدئولوژی مخالف دمکراسی هستند.

لینک خبر:http://marznews.ir/?p=107752

به اشتراک بگذاریدTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Facebook
نوشته های مرتبط
وزیرخارجه ترکیه تحولات سوریه را با وزیران خارجه آمریکا و فرانسه مورد بررسی قرار داد سقوط آخرین پایگاه تروریست ها در ریف شمالی لاذقیه /فرارعناصر مسلح به سوی ترکیه مذاکرات روسای مجالس ایران و ترکیه در بغداد هیچ بمبی در هواپیمای مسافربری ترک یافت نشد ارتش ترکیه به دنبال این زن سلفی جنجالی یک سوری با اردوغان سفر شاگردان بنا به ترکیه منتفی شد! دیدار معاون اوباما با اردوغان (+عکس) جولان تانک در شهر کردنشین ترکیه (+عکس) رجب طیب اردوغان و جو بایدن دیدار کردند داوداوغلو: عراق نیروی خود را صرف مبارزه با داعش کند داوداوغلو : ترکیه اجازه حاکمیت گروههای مخالف خود در غرب رود فرات را نخواهد داد داوداوغلو دیدار با رهبر حزب کردهای ترکیه را لغو کرد داوداوغلو: روش پوتین علیه ترکیه در شان یک دولتمرد نیست داوداوغلو: بحران سوریه به یک بحران بین المللی تبدیل شده است داووداوغلو: نمی‌خواستیم که روابط با روسیه دستخوش تنش شود گفتگوی تلفنی داوداوغلو با مرکل وضع ترکیه بدتر از سوریه می شود

0 نظر

نظر بدهید

تبلیغات

نیازمندی ها

جدیدترین اخبار