دیوارکشی مجارستان در مرزهای مشترک با کرواسی و رومانی برای جلوگیری از ورود آوارگان

دیوارکشی مجارستان در مرزهای مشترک با کرواسی و رومانی برای جلوگیری از ورود آوارگان
۲۶ شهریور ۹۴

در پی ورود موج آوارگان جنگی سوری به مجارستان، نخست وزیر این کشور از تصمیم دولت خود برای احداث دیوارهایی در مرزهای مشترک کشورش با کرواسی و رومانی خبر داد.

مرز نیوز به نقل از ایرنا ، «ویکتور اوربان» نخست وزیر مجارستان در گفت وگو با روزنامه «دی پرس» اتریش اعلام کرد، در بخش های خاصی از مرز مجارستان با کرواسی حصار خواهیم کشید.
وی افزود: علاوه بر این، تصمیم گرفتیم که حصاری در مرز رومانی احداث کنیم.
دولت مجارستان چندی پیش نیز اعلام کرده بود برای جلوگیری از هجوم آوارگان جنگی، حصاری با ارتفاع چهار متر در مرز ۱۷۵ کیلومتری خود با صربستان احداث می کند. قرار است ساخت این حصار تا نوامبر به اتمام برسد.
مجارستان در جنوب با رومانی و صربستان و کرواسی هم مرز است. صربستان عضو اتحادیه اروپا نیست و کرواسی و رومانی نیز عضو کشورهای حوزه پیمان شنگن نیستند.
پلیس مجارستان دیروز (چهارشنبه) از گاز اشک آور و ماشین های آب پاش علیه آوارگانی استفاده کرد که درصدد ورود به این کشور از مرز مشترک صربستان بودند. این درگیری تعدادی مجروح برجا گذاشت که دو تن از آنها کودک هستند.

** احضار سفیر مجارستان به وزارت خارجه رومانی
در پی اعلام تصمیم دولت مجارستان برای دیوارکشی در مرزهای مشترک خود با رومانی و کرواسی، وزارت خارجه رومانی سفیر مجارستان را برای ابلاغ نظرات کشورش درباره ساخت این دیوار احضار کرد.
«ویکتور پونتا» نخست وزیر رومانی، چنین اقدامی را مضر و یادآور اروپا در دهه ۱۹۳۰ دانست.
این اقدامات در حالی صورت گرفته که کشورهای عضو اتحادیه اروپا نتوانستند در مورد طرح توزیع و پذیرش ۱۲۰ هزار پناهجو برای مقابله با بحران مهاجرت به اروپا به اتفاق نظر برسند.
«ژان آسلبورن» وزیر خارجه لوکزامبورگ که ریاست نشست روز دوشنبه وزیران کشور اتحادیه اروپا را برعهده داشت، اعلام کرد: تعداد زیادی از کشورهای عضو، به اصول طرح اسکان ۱۲۰ هزار پناهجو متعهدند اما همه این اعضا موافق این مساله نیستند.
«ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اروپا نیز چهارشنبه گذشته در نشست پارلمان اروپا در استراسبورگ فرانسه، جزئیات طرح توزیع پناهجویان را در کشورهای عضو ارائه کرد.
طبق این طرح، ۱۲۰ هزار پناهجو در مدت دو سال در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا پذیرفته می شدند.
آلمان با پذیرش ۲۶.۲ درصد پناهجویان (۳۱ هزار و ۴۴۳ نفر)، فرانسه با پذیرش ۲۰ درصد (۲۴ هزار و ۳۱ مهاجر) و اسپانیا با سهم ۱۲.۴ درصد (۱۴ هزار و ۹۳۱ نفر) بیشترین سهم را در این طرح داشتند.
کشورهای گروه «ویزگراد» شامل لهستان، جمهوری چک، اسلواکی و مجارستان روز جمعه مخالفت خود را با نظام توزیع مهاجران اعلام کرده بودند.
جنگ و ناآرامی های خاورمیانه و شمال آفریقا که با حمایت آمریکا و برخی کشورهای غربی و عربی در منطقه به راه افتاده، به افزایش شمار آوارگان منجر شده و همین امر اروپا را با بزرگترین بحران مهاجران جنگ زده پس از جنگ جهانی دوم مواجه کرده است.
به گفته ناظران حقوق بشر در اروپا، بدون شک عملکرد اروپا در مقابل بحران پناهجویان در تاریخ ثبت خواهد شد؛ چه آنهایی که رویکردی انسانی و چه آنها که رویکردی غیرانسانی دارند؛ همگی در حال رقم زدن به تاریخ اروپا هستند.
سرعت وقایع و فجایع با ورود روزافزون پناهجویان و آوارگان جنگی به اروپا از جمع بندی خارج شده است.
هر روز در مطبوعات شاهد آمار جدیدی هستیم که از ورود عده ای از جمله خانواده ها و کودکان و از مرگ یا غرق شدن بسیاری دیگر خبر می دهد. حتی سازمان ملل و سازمان پزشکان بدون مرز نیز بارها اعلام کرده اند این آمار تقریبی است و اکنون اطلاعات کامل و دقیقی از کشته شدگان و مفقود شدگان در دست نیست.
طبق آخرین گزارش سازمان بین المللی مهاجرت، از ژانویه ۲۰۱۵ تاکنون، بیش از ۴۳۰ هزار مهاجر و جنگ زده خود را از مسیر دریای مدیترانه به اروپا رساندند و بیش از دو هزار نفر نیز در این راه جان باختند و یا ناپدید شدند.
کمیساریای عالی پناهندگان در بیانیه ای در ماه گذشته، بحران پناهجویان و آوارگان جنگی را به عنوان شرم آورترین فاجعه انسانی در تاریخ اروپا خواند و با یادآوری قاچاق انسان و زنان و کودکانی که مورد تعرض گرفته اند، آن را به عنوان زنگ خطری برای اروپا دانست.

به اشتراک بگذاریدTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Facebook

0 نظر

نظر بدهید

تبلیغات

نیازمندی ها

جدیدترین اخبار