رژیم سعودی و زمان کودتا؟/ الگوی قطر و یا کویت

رژیم سعودی و زمان کودتا؟/ الگوی قطر و یا کویت
۳ بهمن ۹۴

هر طرفی که گمان می کند سعودی منتظر فردائی درخشان و روشن است، به خود دروغ می گوید در حالی که پادشاهی سعودی با سئوالات حیاتی زیادی در خصوص آینده سعودی و خاندان حاکم آن مواجه است.

مرزنیوز به نقل از ایرنا،روزنامه لبنانی الاخبار افزود: اکنون آل سعود به دسته ها و تیم های مختلف تقسیم شده و بارزترین آن تیمی است که به رهبری « محمد بن نایف» ولی عهد و وزیر کشور در مقابل تیم به رهبری « محمد بن سلمان» جانشین ولی عهد و وزیر دفاع صف آرائی کرده است.
در ادامه گزارش الاخبار آمده است: بن سلمان به رسیدن به تخت پادشاهی با کمک پدرش این پادشاه مسن و پیر امیدوار است و در این آرزو به سر می برد.
اکنون که یک سال از دوره پادشاهی سلمان بن عبدالعزیزگذشته، درگیری های خانوادگی سعودی و سناریوهای رسیدن محمد بن سلمان به تخت پادشاهی بیشتر آشکار شده و البته احدی نمی تواند پیش بینی کند که نتیجه این درگیری ها به کجا ختم خواهد شد.
آیا بن سلمان به آرزوی خود می رسد در حالی که سعودی ها شکست های پی درپی و سختی را در عرصه های داخلی و خارجی مانند پرونده های یمن و سوریه متحمل شده اند؟
و سرانجام کودتای سلمان بن عبدالعزیز برای رساندن پسرش به تخت پادشاهی ، چه زمانی صورت می گیرد؟ و آیا این تصمیم را حتی اگر به نابودی سعودی ها منجر شود، عملی خواهد کرد؟
در کمتر از یک سال پسری ناشناخته و با کمتر از ۳۰ سال سن در مسیری قرار گرفته که پادشاه یک کشور شود و این تحول دراماتیک در تاریخ سعودی ها بی سابقه است .
الاخبار در گزارشی در این زمینه نوشت: محمد بن سلمان مطابق نظام اساسی حکومت سعودی ها شایستگی های لازم برای نشستن بر تخت پادشاهی سعودی را ندارد تا اختیارات مطلق تصمیم سازی و تصمیم گیری را به دست آورد.
این روزنامه لبنانی خاطرنشان کرد که قدرت کنونی بن سلمان به دلیل جایگاه پدرش است و به تنهائی از هیچ قدرت و نفوذی در خاندان سعودی برخوردار نیست.
الاخبار تاکید کرد که براساس سناریوی اول، بعداز مرگ پادشاه کنونی ، محمد بن نایف ولی عهد باید جایگزین او شود و این پایان سیاسی بن سلمان خواهد بود به ویژه این که در نشست های وابسته به آل سعود گفته می شود که اگر بن سلمان به حکومت برسد، محمد بن نایف باید غرل خداحافظی از قدرت را بخواند.
بن سلمان اکنون هم که جانشین ولی عهد است، پرونده های اقتصادی را و قدرت تصمیم گیری برای اعلام صلح و یا جنگ را در اختیار گرفته است و در سیاست خارجی همه کاره است و عادل الجبیر تنها سخنگوی وزارت خارجه می باشد.
گفته می شود که حتی روابط ممتاز محمد بن نایف با آمریکائی ها نمی تواند به موقعیت او در رسیدن به تخت پادشاهی کمک کند و دلیل آن را باید در دیدار اخیر ملک سلمان با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا جست و جو کرد.
الاخبار خاطرنشان کرد: سلمان بن عبدالعزیزبهتر از هر کس دیگری می داند که تنها راه رسیدن پسرش به تخت پادشاهی در زمان حیات خود او است و گرنه هیچ تضمینی نمی تواند به بن سلمان بعداز مرگ او کمک کند.

** الگوی قطر و یا کویت
سناریوی دیگر که اکنون هم اجرای آن جریان دارد این است که محمد بن سلمان در همه دستگاه ها و نهادهای رژیم سعودی نفوذ و رخنه کند تا زمینه رسیدنش به تخت پادشاهی فراهم شود و در همین چارچوب ملک سلمان درحال طراحی برنامه ای است که پسرش به آرامی و به تدریج به عنوان یک فرد مستعد و دارای صلاحیت پادشاهی سعودی معرفی و شناخته شود.
اما ناظران معتقدند که امکان موفقیت این سناریو در آینده به ویژه بعداز مرگ پادشاه کنونی به سرعت رنگ می بازد و تنها راه فراروی ملک پیر این است که در زمان حیاتش بر تخت بنشیند.
و این سئوال مطرح می باشد که سلمان بن عبدالعزیز ترجیح می دهد الگوی قطر را برگزیند و پسرش بر تخت شاهی بنشیند و محمد بن نایف همچنان ولی عهد بماند و یا این که محمد بن نایف را از ولی عهدی عزل کند تا پسرش ولی عهد شود تا زمینه را برای پادشاهی او فراهم کند.
سناریوی دیگر هم الگوی کویت است که البته ضعیف به نظر می رسد زیرا به قانونگذاری نیاز دارد.
براساس این الگو پادشاه باید از یک خانواده و ولی عهد از خانواده ای دیگر باشد ، مثلا پادشاه سعودی از این پس باید از خانواده سلمان و ولی عهد از خانواده نایف باشد.

** حمایت خارج از آل سعود از بن سلمان
سناریوی دیگری حاکی از جلب حمایت های خارج از آل سعود از بن سلمان با تشکیل ائتلاف های با دیگران و برقراری روابط وسیع و محکم با رهبران قبائل و نخبگان فرهنگی و رسانه ای در نجد و حجاز و مناطق دیگر است.
اما بالا بردن شانس بن سلمان و تقویت پایگاه سیاسی و اجتماعی و فرهنگی او از طریق این سناریو ، هزینه های سنگینی را به ویژه برای جایگاه مرکزی و میزان نفوذ آل سعود به دنبال خواهد داشت.
بالاترین قدرت های تضمین کننده بقای آل سعود قرار داشتن شاهزاده های سعودی در مقام های کلیدی، وزارت کشور، وزارت دفاع و یروهای گارد است و اگر این ها را از دست بدهند، شرایط سقوط و سرنگونی آنها شتاب پیدا می کند.
تعیین عادل الجبیر به عنوان وزیر خارجه از مناصب کلیدی برای نخستین بار در تاریخ سعودی ها صورت گرفته است و البته بین سال های ۱۹۶۱ تا ۱۹۶۲ برای مدتی کوتاهی ابراهیم السویل به دلیل اختلاات بین سعود و فیصل فرزندان بن عبدالعزیز وزیر خارجه سعودی شده بود.

لینک خبر:http://marznews.ir/?p=106730

به اشتراک بگذاریدTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Facebook
نوشته های مرتبط
مشارکت مصر در رزمایش مشترکِ عربستان عقب‌نشینی سفیر عربستان از دخالت در امور عراق بیمارستان‌های دولتی عربستان خصوصی می‌شود شهری که سعودی‌ها برای مسابقه با ایران پیشنهاد کردند حکم گردن زدن نوجوان سعودی تایید شد جزییات پشتیبانی عربستان از تروریست ها در سوریه حمله موشکی ارتش یمن به پادگان مزدوران سعودی زنان اوگاندایی هم از کار در عربستان ناراضی‌اند رای AFC درباره اختلاف ایران و عربستان پارلمان‌اروپا: ‌جلوی عربستان ‌و بحرین‌ را بگیرید “امارات دشمن انقلابها و حامی کودتا است” آیا سعودی ها موفق به مقابله با کودتا می شوند؟ کودتا علیه «حیدرالعبادی» خنثی شد العبادی: برخی نزدیکانم به دنبال کودتا هستند مسعود بارزانی: با کودتا نخواهم رفت اردوغان علیه خودش کودتا کرده است! مسعود بارزانی مخالفانش را به کودتا متهم کرد ابوبکر البغدای از کودتا جان سالم به در برد ملک سلمان در آستانه ریشه‌کنی مقامات دوره عبدالله خیز ملک سلمان برای اجرای مرحله سوم کودتا در دربار سعودی محمد بن سلمان با معاون وزیر خارجه چین دیدار کرد

0 نظر

نظر بدهید

تبلیغات

نیازمندی ها

جدیدترین اخبار