سیاست خارجی اوباما بهتر است یا پوتین؟

سیاست خارجی اوباما بهتر است یا پوتین؟
۴ اسفند ۹۳

زمان زیادی از دوره ای که به نظر می رسید ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه ارباب جهان است، نمی گذرد. پنج سال پس از تلاش های اوباما برای «تنظیم مجدد» روابط با روسیه، پوتین فقط ناهاری با اوباما خورده بود. اگر تاریخ در سپتامبر ۲۰۱۳ یا حتی ژانویه ۲۰۱۴ متوقف می شد، پوتین استاد سیاست خارجی بود که اوباما را کیش و مات کرده بود.

به گزارش سرویس بین الملل فرارو به نقل از نشریه ویک، اما زمان متوقف نشد. پس چه کسی سیاست خارجی موثرتری داشته: پوتین یا اوباما؟
پوتین
پس از دو دهه کاهش قدرت در عرصه جهانی، پوتین توانسته روسیه را بار دیگر به مسئله روز تبدیل کند. اما شهرت پوتین در حال حاضر در جایگاهی متفاوت از سال گذشته است. در روزهای پایانی المپیک سوچی بود که ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهور اوکراین در میانه اعتراضات طرفداران اروپایی این کشور در کیف، به روسیه گریخت. زمانیکه بازی ها پایان یافت، پوتین نیروهای ویژه خود را برای اشغال کریمه به اوکراین اعزام کرد و توانست در رفراندوم ۱۶ مارس که از سوی دیگر کشورها به رسمیت شناخته نشد، این شبه جزیره را به خاک خود الحاق کند. یک هفته بعد، هفت قدرت اقتصادی جهان در واکنش به این اقدام، روسیه را پس از ۱۶ سال عضویت، از گروه ۸ بیرون راندند.
پس از آن در ۱۷ جولای ۲۰۱۴ جدایی طلبان اوکراینی که از حمایت مسکو برخوردار بودند، با استفاده از تسلیحات روسیه هواپیمای غیرنظامی خلوط هوایی مالزی را هدف قرار دادند تا با سقوط آن و مرگ ۲۸۳ مسافر و ۱۵ عضو کابینه، لحظه لاکربی پوتین رقم بخورد و همانطور که نیوزویک در آن زمان نوشت، ظرف یک هفته رفتار جهان در قبال روسیه از بی اعتمادی به دشمنی تغییر کند.
تحریم های غرب علیه اوکراین در کنار سقوط قیمت نفت به عنوان سودمندترین جنس صادراتی روسیه، ضربه سنگینی به اقتصاد این کشور وارد کرده است. مسکو در حال حاضر تقریبا بودجه تمامی بخش ها را کاهش داده، بجز بودجه ارتش که با افزایش ۳۳ درصدی روبرو بوده است.
وال استریت ژورنال هفته گذشته در سرمقاله خود انتقاد از حضور غیرقانونی روسیه در اوکراین را به گونه ای مطرح کرد که بیشتر جنبه تحسین داشت و در پایان نیز نتیجه گرفت که پس از توافق صلح مینسک «پوتین تازه ترین پیروزی خود را رقم خواهد زد، نقاط ضعیف در چشم انداز اروپایی را بررسی خواهد کرد و پیش از آنکه آمریکا رئیس جمهور جدیدی داشته باشد که بتواند در مقابل فتوحات وی ایستادگی کند، حرکت جدیدی صورت خواهد داد.»
و این نکته ما را می رساند به…
اوباما
مجموع سیاست خارجی اوباما را شاید بتوان اینطور عنوان کرد: آمریکا زمانیکه برای حل مشکلات جهانی با متحدان خود کار می کند، قوی تر است اما ایالات متحده برای نابود کردن تروریست هایی که تهدیدی جدی برایش تلقی می شوند، به تنهایی وارد عمل خواهد شد.
و این یعنی اوباما از منظر اکثر از لیبرال ها، بسیار جنگ طلب و از منظر اکثر محافظه کاران، بسیار صلح طلب است. اگر پوتین استاد سیاست واقع گرایانه است، اوباما در زمره مردانی در میانه واقع گرایی و آرمان گرایی بین المللی قرار می گیرد.
کارشناس ناشناسی که برای هردو رئیس جمهور کار کرده تابستان گذشته به نیویورک تایمز گفت: «اوباما اساسا واقع گرا است اما حس خوبی نسبت به این مسئله ندارد.»
اما اینکه این دیدگاه در جهان واقعی چطور نمود یافته با نگاهی به وقایع جهان قابل بررسی است. اوباما هر دو جنگی که در عراق و افغانستان به ارث برده بود را به طور رسمی پایان داد اما هنوز هم نیروهای آمریکایی در این کشور حضور دارند. وی سرمایه آمریکا و نه جان آمریکایی ها را وارد مبارزه با داعش در عراق و سوریه کرده است. اقدام مشترکی در مورد لیبی که به آشوب کشیده شده نیز صورت گرفته است. اوباما بدون هیچ گونه شرمندگی، حاکمیت پاکستان را نقض کرد تا اسامه بن لادن را بکشد.
اوباما جنگ هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا را تقویت کرده و از این طریق توانسته از راه دور به مواضع القاعده و البته شهرت آمریکا ضربه بزند. در جریان ناآرامی های بهار عربی، آمریکا اجازه داد اتفاقات در کشورهایی چون تونس، مصر و بحرین همانطور که بود، پیش برود.
در واقع بخش عمده قمارهای مهم بین المللی اوباما جنبه دیپلماتیک داشته نه نظامی: سیاست شکست خورده «تنظیم مجدد» روابط با روسیه، مذاکرات هسته ای ایران که به طور شگفت آوری امیدبخش است، ازسرگیری روابط با کوبا و طرح صلح اسرائیل-فلسطین که بعید است دایمی باشد. چرخش اوباما به سمت آسیا و محدود کردن منفعل-تهاجمی چین که به نظر می رسد خوب پیش می رود و البته روابط آمریکا و هند که در شرایط خوبی است.
کدام بهتر است؟
حال اگر گامی به عقب بردارید و نگاهی به هر دو سیاست خارجی بیاندازید، کدام یک بهتر به نظر می رسند: سیاست خارجی اوباما یا پوتین؟
روسیه توانسته قدرت جهانی خود را بازیابد و استفاده پوتین از نیروهای نیابتی و مداخله باعث نظارت موثر روسیه بر کریمه، آبخازیا در گرجستان و منطقه ترانس‌نیستریا در مولداوی شده است.
آمریکا اما در دوران ریاست جمهوری اوباما دستاوردهای اندکی داشته است. آمریکا حضوری کمرنگ تر در عراق و سوریه دارد و حضور نظامی محدود آمریکا در آفریقا نیز نتایج دایمی چندانی نخواهد داشت.
با این حال آمریکا چیز زیادی هم از دست نداده است. اقلیت اندکی از آمریکایی ها، خروج از عراق و افغانستان را یک شکست می دانند. در حالی که روسیه پوتین چیزهای بسیاری را از دست داده است. با وجود تمام دستاوردهای سرزمینی که ممکن است به اوکراین ختم شود، این کشور کیف و قسمت غربی آن را دست کم تا یک نسل از دست داده است.
به اشتراک بگذاریدTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Facebook
نوشته های مرتبط
ادامه جنگ روانی غرب درباره پوتین و اسد قاضی انگلیسی پوتین را متهم به قتل کرد پوتین: پس از توافق با ایران، سپر موشکی معنا ندارد پوتین: اقدامات نظامی غرب در خاورمیانه عامل بروز مساله پناهجویان در اروپا است پوتین: تحریم های غرب در مورد روسیه احمقانه است پوتین: آمریکا به رغم حل مساله ایران سامانه موشکی در اروپا مستقر می کند تصاویر/ تمرین پوتین با تیم ملی جودو رایزنی‌های پوتین درباره تنش دیپلماتیک ایران و عربستان پوتین با نخست وزیر ایتالیا در باره تنش میان ایران و عربستان گفت و گو کرد پوتین بر تحکیم مشارکت راهبردی روسیه و چین تاکید کرد ورزش روسیه در اغمای دوپینگ و محرومیت جهانی رئیس جمهوری روسیه: تقویت نیروهای مسلح ادامه می یابد ایران و روسیه باید از فرصت بزرگ گسترش همکاری ها بهره بگیرند لاوروف و کری درباره مساله سوریه مذاکره کردند جنگنده های روسی برنامه داعش برای حمله به شهر حما را خنثی کردند جنگنده سوخوی نیروی هوایی اوکراین سقوط کرد ایران و روسیه برای بازسازی بالگردهای «می ۱۷» قرارداد امضا کردند ظریف و لاوروف آخرین تحولات سوریه را بررسی کردند روند همکاری های هسته ای ایران و روسیه بررسی شد دادستان های ایران و برزیل روشهای همکاری قضایی را بررسی کردند شرایط سیاسی اقلیم کردستان بعد از پایان دوره ده ساله ریاست مسعود بارزانی رویکرد حقوق کیفری پیرامون مواد روان گردان حقوق بشر در ارتباط با «استرداد مجرمان» و «پناهندگان سیاسى» جرم و راه های پیشگیری از آن تجزیه گام به گام سرزمین‌های ایران در دوران قاجاریه و پهلوی اعتیاد مردان تهدیدی علیه زن و خانواده نقش زنان در پیشگیری از اعتیاد همسرانشان(۱) قاچاق زنان، در فقدان بایدها و نبایدها حضور ترکیه در قاره سیاه مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بهره گیری از فناوری سامانه اطلاعات جغرافیایی (GIS)

0 نظر

نظر بدهید

تبلیغات

نیازمندی ها

جدیدترین اخبار