فرآوری محصولات باغی اولویت جهاد کشاورزی کردستان است

فرآوری محصولات باغی اولویت جهاد کشاورزی کردستان است
۱۸ بهمن ۹۴

رئیس اداره بررسی طرح های سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: با توجه به اینکه هر ساله اولویت سرمایه گذاری به تفکیک شهرستان ها صورت می گیرد اولویت استان کردستان در سال جاری فرآوری محصولات باغی و زراعی است.

مرزنیوز به نقل از ایرنا ،  کیومرث چوب تاشانی روز جمعه در حاشیه افتتاح انبار سیب زمینی روستای تازه آباد شهرستان قروه افزود: مساحت محصولات باغی و زراعی در استان کردستان شش هزار هکتار است که از این تعداد هزار هکتار آبی و پنج هزار دیمی است که همزمان با اجرای طرح توسعه باغات، فرآوری نیز انجام می شود.
به گفته وی حوزه دام و طیور از دیگر فعالیت ها و اولویت استان کردستان است که در حال اشباع است
چوپ تاشانی به اولویت شهرستان قروه برای سرمایه گذاری اشاره کرد و افزود: اولویت شهرستان قروه انبارها و فرآوری محصول سیب زمینی و خیار است.
وی به اهمیت فرآوری محصول خیار در شهرستان قروه اشاره کرد و اظهار کرد: تولید سالیانه محصول خیار در این شهرستان ۳۸هزار تن است و با ایجاد صنایع فراوری این محصول به صورت خام خارج نمی شود و باعث ارزش افزوده برای این محصول می شود.
رئیس اداره بررسی طرح های سازمان جهاد کشاورزی کردستان با اشاره به اینکه کشاورزی از زیر ساخت ها و بسترهای مناسب توسعه شهرستان قروه است گفت: پتانسیل و استعداد شهرستان قروه در بخش کشاورزی دو محصول سیب زمینی و خیار است.
به گفته وی صنایع تبدیلی یک زیربخش در جهاد کشاورزی محسوب می شوند که تمام زیربخش های دیگر را تامین می کنند بنابراین باید شرایطی فراهم شود تا تولید سیب زمینی، درامدی مناسبی داشته باشد و ایجاد انبار ذخیره سازی سیب زمینی به این امر کمک می کند.
وی تاکید کرد: باید تلاش کرد تا انبارهای بدون مجوز صاحب مجوز شوند و زمینه ای ایجاد شود تا کارخانه ها به راحتی محصولات انبارها را دریافت کنند.
این مسئول با اشاره به لزوم احداث کارخانه فراوری سیب زمینی در قروه تصریح کرد: ایجاد کارخانه فراوری محصولات سیب زمینی به سرمایه گذاری ۳۸۰ میلیارد ریالی نیاز دارد و در تلاش هستیم تا این کار را در اولویت قرار دهیم.
وی با اشاره به اینکه بیشترین ظرفیت انبار و سردخانه های استان در شهرستان های قروه و دهگلان است گفت: ۹ سردخانه و ۴۱ انبار نگهداری محصولات کشاورزی در شهرستان قروه فعال است که ظرفیت نگهداری ۵۰ هزار تن محصول را دارند.
چوپ تاشانی با اشاره به افتتاح انبار سیب زمینی روستای تازه آباد شهرستان قروه افزود: این طرح با ظرفیت تولید سالیانه ۵۰۰ تن با سرمایه گذاری سه میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال به بهره برداری رسید.
شهرستان قروه دارای ۵۰ انبار و سردخانه جهت نگهداری محصولات کشاورزی است.
شهرستان قروه در ۹۰ کیلومتری شرق کردستان واقع شده است.

http://marznews.ir/?p=108397

به اشتراک بگذاریدTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Facebook

0 نظر

نظر بدهید

تبلیغات

نیازمندی ها

جدیدترین اخبار