پروژه احداث خط لوله دوم صادرات گاز به عراق کلید خورد/ افزایش ظرفیت صادرات گاز ایران ۲ سال آینده

پروژه احداث خط لوله دوم صادرات گاز به عراق کلید خورد/ افزایش ظرفیت صادرات گاز ایران ۲ سال آینده
۱۲ بهمن ۹۳

با احداث خط لوله دوم انتقال گاز به عراق که از مسیر شلمچه و بصره می گذرد، ظرفیت صادرات گاز ایران به این کشور تا ۲ سال آینده افزایش می یابد.

مرزنیوز به نقل از ایرنا، ایران از دو مسیر بغداد و بصره به عراق گاز صادر خواهد کرد که ساخت خط لوله اول که به سمت بغداد می رود تقریبا به اتمام رسیده و قرار است از اردیبهشت ماه سال آینده، صادرات گاز از آن آغاز شود.

براساس برنامه ریزی ها قرار است در ابتدا روزانه ۴ میلیون مترمکعب گاز از طریق این خط لوله به نیروگاه های بغداد صادر شود و در نهایت به ۲۵ میلیون مترمکعب در روز افزایش یابد.

عزیز الله رمضانی مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز می گوید: حدود هفت کیلومتر از خط لوله صادرات گاز به عراق از مسیر بغداد در داخل خاک این کشور باقی مانده که بزودی تکمیل خواهد شد.

طرح دوم صادرات گاز به عراق قرار است از مسیر بصره انجام شود که ظرفیت نهایی آن ۳۵ میلیون مترمکعب در روز خواهد بود.

به گفته مقامات شرکت ملی گاز ایران، در مجموع حجم صادرات گاز به عراق از دو مسیر بغداد و بصره قابلیت افزایش به ۷۰ میلیون مترمکعب در روز را دارا است.

نکته قابل توجه در صادرات گاز به عراق این است که برخلاف پاکستان که از اجرای تعهدات خود برای احداث خط لوله انتقال گاز خودداری کرده است، عراق اشتیاق بیشتری برای دریافت گاز از ایران نشان داده و حتی پیش از امضای قرارداد نهایی با ایران برای دریافت گاز از مسیر بصره، مقدمات احداث خط لوله در داخل خاک خود را آماده کرده است.

علیرضا غریبی مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران در خصوص اجرای مناقصه احداث این خط لوله انتقال گاز می گوید: مناقصه ۱.۵ میلیارد دلاری ساخت خطوط لوله و تاسیسات مربوط به صادرات گاز ایران به عراق به روش B.O.T (با بازگشت همه هزینه های سرمایه گذار از محل درآمدهای ناشی از صادرات گاز به عراق) از طریق مناقصه عمومی به زودی برگزار می شود.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران گفت: تامین سرمایه مورد نیاز و احداث خطوط لوله و تاسیسات مربوط به صادرات گاز به کشور عراق شامل احداث خطوط انتقال گاز دزفول- کوهدشت، کوهدشت- بیستون، کوهدشت- چهارمله، بیستون- کرمانشاه، اهواز- خرمشهر، خرمشهر- مرز (شلمچه)، همچنین احداث پنج واحد تاسیسات تقویت فشار گاز، ایستگاههای کنترل فشار و یک ایستگاه اندازه گیری می شود.

غریبی در خصوص مدت اجرای این پروژه ها، افزود: برای اجرای خطوط لوله و ایستگاههای کنترل فشار و اندازه گیری مرتبط، یکسال و برای اجرای تاسیسات تقویت فشار گاز، دو سال زمان در نظر گرفته شده است.

وی یادآور شد: دوره بازپرداخت هزینه ‎های سرمایه گذار (مبلغ قرارداد) ظرف سه سال پس از شروع صادرات، (شش ماه دوره تنفس پس از شروع صادرات، پرداخت‎ها در پنج قسط هر شش ماه یکبار به ترتیب ١٠ درصد، ١۵ درصد، ٢٠ درصد، ٢۵ درصد، ٣٠ درصد کل هزینه‎های سرمایه گذاری) صورت خواهد گرفت.

به گفته وی، برآورد تقریبی هزینه های مستقیم اجرای طرح یک هزار و ۵٠٠ میلیون دلار است و پیشنهاد قیمت سرمایه گذار شامل برآورد دقیق و سایر هزینه های مرتبط خواهد بود.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران یادآور شد: محل، زمان تحویل و گشایش پاکتها در مدارک مناقصه ارائه می شود.

غریبی به شرایط سرمایه گذاران متقاضی اشاره و افزود: دارا بودن توانمندی مدیریتی برای اجرای طرح، توانمندی برای تامین سرمایه مورد نیاز برای اجرای طرح، توانایی ارائه ضمانتنامه شرکت در مناقصه به مبلغ ٩٠ میلیارد ریال، از جمله شرایطی است که سرمایه گذاران متقاضی باید دارا باشند.

به اشتراک بگذاریدTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on Facebook
نوشته های مرتبط
پاکستان و قطر توافقنامه ۱۶ میلیارد دلاری انتقال گاز امضا کردند پاکستان راهبرد جدیدی برای پیشبرد طرح خط لوله گاز ایران تدوین می کند ظرفیت انتقال گاز شمال و شمالغرب کشور دو برابر می شود پوتین با انتقال گاز روسیه به چین موافقت کرد احتمال انتقال گاز ترکمنستان به اروپا از طریق ایران هدیه شاه سعودی به پاکستان آخرین میخ را بر تابوت خط لوله گاز ایران کوبید وعده پاکستان برای ساخت و آغاز بهره برداری خط لوله واردات گاز از ایران تا آغاز ۲۰۱۷ سایه تروریست‌ها بر سر تجارت گاز ایران منابع عراقی: بزرگراه اصلی عراق به سوریه از کنترل داعش خارج و آزاد شد عملیات آزادی سازی سنجار عراق آغاز شد اختلافات حزب دمکرات کردستان عراق و پ ک ک اوج گرفت سلیمانیه عراق در صدد رسمی کردن دو مرز باشماق و پرویزخان با ایران است صادرات ۱۱۰ میلیارد ریالی محصولات کشاورزی از مرز مهران به عراق دفتر آیت الله سیستانی: حال ایشان خوب است و کسالتی ندارند داعش شرکت آب معدنی زد + تصاویر راهکارعراقیها برای جلوگیری ازمهاجرت جوانان دیدار فرمانده سپاه بدر عراق با عمار حکیم + عکس فرمانده تونسی داعش در سامرا به هلاکت رسید + عکس

0 نظر

نظر بدهید

تبلیغات

نیازمندی ها

جدیدترین اخبار